bozuk et

Etin 50 Tonu Renk Derdi

Mart 31, 2017

Et alırken tarihi saklanma koşulları ve durumuna bakmak çok önemli özellikle eti alıp hemen tüketmeyen hafta sonu olsun da bir mangal yapalım diyen topluluğuz.


Eti alıp derin dondurucuda bekleten ve ihtiyaç oldukça azar azar çıkartan bir yemek kültürümüz var. Peki eti alırken nasıl bir renkte olmalı ya da kokusu sakladıktan sonra renginin ne hale geldiği bozulup bozulmadığı bunlar aklımızda ki deli sorular.

Etin rengini değiştiren şey, uzmanlara göre çeşitlilik gösteriyor. Hayvanın yaşı, özellikleri, cinsiyetleri, beslenme biçimi, hatta yaptığı egzersizler bile etin rengini değiştirebiliyor. Peki her rengi değişen et bozuldu mu? Hayır yanında kokusunun da değişmesi gereklidir.


Aldığımız et, demir ve yağ gibi birçok farklı bileşenden oluşur ve farklı ışık altında üzerinde gökkuşağı renkleri varmış görünümü verir ve bu da sizde endişe yaratabilir fakat bu etin bozuk olduğu anlamına gelmez. Et oksijenle temas ettikçe renginde koyulaşmalar olabilir hemen bozuldu diyerek etinizden vazgeçmeyin kokusu da önemlidir.

Bazen et derin dondurucu da beklerken rengi gittikçe açıklaşabilir bu da etin bozulduğu anlamına gelmez ette bulunan renk pigmentleri genellikle oksijenle temasa göre renk değiştirir tabi ki en doğrusu etin taze alınıp taze tüketilmesidir. 

You Might Also Like

0 yorum