işaret dili

İşitme Engelliler İle Engelleri Kaldıralım

Mart 11, 2015

İşitme engelli bir çok kardeşimiz var ve biz onlar ile anlaşamıyoruz. Bir çok dili öğrenmek için çaba harcarken bu dili de öğrenmeye ne dersiniz. İlk başta bu dil için açılmış kurslara gidebilirsiniz. Ya da gönüllü olarak ders veren ve bu yola baş koymuş insanlardan ders alabilirsiniz. Ama ilk önce başlangıç seviyesi için harfleri öğrenmeye başlayabilirsiniz. Kimse ile aramızda engel kalmasın gelin engelleri birlikte aşalım. İşte işitme engelliler alfabesi;


İşaret Dili Hakkında Genel Bilgiler

İşaret dili, mimik ve ağzın görünüşüyle mesela sessiz konuşulan kelimelerle ya da hecelerle bağlantılı olarak ve daha çok vücudun şekliyle oluşan bağlamda her şeyden önce ellerle oluşturulan toplam işaretlerden (el kol hareketleri) meydana gelir.

Uluslararası İşaret Dili (“International Sign Language”) olarak da bilinen “Gestuno” 1951’de ilk defa “Dünya İşitme Engelliler Federasyonu”nun (“World Federation of the Deaf”) dünya çapındaki kongresi çerçevesinde ele alınan yapay bir işaret dilidir. “Gestuno” ismi İtalyancadan gelmektedir. “Gestuno”, “işaretlerden birisi” anlamını taşımaktadır.

İşaret diline ait yazım da mevcuttur. İşaret dilini öğrenmek isterseniz hayatınıza yeni insanlar alarak kendinizi ve karşınızdakini mutlu edebilirsiniz. 

You Might Also Like

0 yorum