cola

Kullandığımız En Pis Eşyalar

Ocak 12, 2015

Bazı eşyalar ne kadar temiz gözükse de en temiz tuvaletlerden bile kirli sayılıyor. Özellikle hayatımızın her yerinde kullandığımız bu eşyalara dikkat etmemiz çok önemli. Bu eşyalar hijyen konseyi tarafından bir  bir açıklandı;

-Tırabzanlar : Özellikle kalabalık yerlerdeki hastaneler , okul, devlet kurumları vb. yerlerde herkesin elinin değdiği ve temizliğinin az yapıldığı eşyalardan biridir.

El Kurutma Makineleri: Her tuvalette bulunan bu makinelerin yeterli temizliği ve bakımının yapılmaması bakterilerin dağılmasına neden oluyor.

-Kutu İçeceklerin Dışı: Cola gibi meyve suyu veya alkollü alkolsüz içeceklerde kullanılan bu kapları alır almaz temizliğine dikkat etmeden içmeye başlıyoruz. Taşıma sırasında ve ya beklerken tozlar ve pisler ağız kısmında birikiyor ve biz dikkat etmeden direk içiyoruz.

-Otobüs içerisindeki tutma alanları : Toplu taşıma araçlarında tutulacak yerler koltuklar gibi bir çok kişinin ortak kullandığı bu alanlar mikrop barındırıyor o an kullandıktan sonra gerekli temizliği yapmaz isek mikroplar bizimle birlikte kalıyor.

-Spor Salonları ve Spa: Hijyene en çok dikkat edilmesi gereken yerlerdir özellikle de terlemeden sonra kalan kalıntıların yeterince temizlenmemesi bir çok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Ellerimizi sık sık yıkamak çok önemlidir yanımızda ıslak mendil taşımak bir keza mikroplardan birazda olsa arındırıyor fakat her ortamdan sonra iyice ellerimizi yıkamalıyız. Eller yıkanmadan hassas olan göz ve yüz çevremizden ellerimizi uzak tutmalıyız.

You Might Also Like

0 yorum