kahve

Zinde Uyanmak İçin Bunları Yapın

Aralık 23, 2014

Her sabah uyandığınızda bitkin ve halsiz hissetmenize bir çok neden etkili olabilir. Sağlık sorunlarının yanında yapılan yanlışlar da çok etkilidir. Özellikle uykumu hiç alamıyorum ve hep uykum var diyorsanız bir kaç öneri ile zinde uyanmanıza yardımcı olabiliriz. Ufak tefek dokunuşlar hayatınızda etkilerinin büyük olabileceğini unutmayın. İşte o kurallar;
1-Bol su için

Sabah uyandığınızda bir çoğumuz hemen kahve veya çay içeriz ama aslında en doğrusu bir bardak su içmektir. Vücudunuzu uyandırır ve fonksiyonların yeniden düzene girmesine neden olur. Gün içinde bitkin hissetmemek için de en az 8-10 bardak su içmeniz gerekir.

2-Kafeinden uzak durun

Özellikle uyku vaktinize yakın kafein içeren içeceklerden tüketmemeye çalışın. Uykunuza en büyük etkileri yapacak biri de budur.Kahve, kola gibi gibi uyarıcı kafeinleri günün öğleden sonra saatlerinde tüketmeyi kesmek en doğrusudur. 

3-Alarmı 10 dakika erkene alın

Uyanma vaktinizden bir 10 dakika kadar erken uyanmanız ve yatakta kendinize gelene kadar beklemeniz çok faydalıdır. Sabah birden acele ile kalkmak sizi daha fazla sersemlemiş yapacaktır.

4-Süt

Gece rahat uyumanıza en çok katkı sağlayacak içecek süttür. Gece yatmadan içilen şekersiz ılık sütün sizi dinlendirerek daha kaliteli bir uyku uyumanıza neden olacaktır.

5-Uyku pozisyonu

Uyku pozisyonu ve yastık seçiminiz de çok önemlidir. Özellikle ters ve rahatsız uyumanız omurilik rahatsızlıklarına neden olabilir. Yastığınızın yükseklik ayarını deneyerek en doğrusunu bulmanız boyun ve baş ağrınızı da azaltacaktır. Gerekirse birden fazla yastıkla da yatabilirsiniz.

6-Cilt ve Diş Temizliği

Cildinizi ve dişlerinizi uyumadan mutlaka temizlemelisiniz. Cilt temizliği gözeneklerin hava almasını sağlayarak cildinizi ve sizi rahatlatacaktır. Gece yatmadan diş fırçalamak ise çok önemlidir gece bakteri çoğalmasının en fazla olacağı zamandır çünkü ağzımız uzun süre kapalı ve susuz kalır bunun için mutlaka dişlerinizi fırçalayıp öyle uyuyun.

You Might Also Like

0 yorum