Sağlık

Unutkanlığı Unutmak İster Misiniz?

Ekim 23, 2014

Unutkanlık çağımızın en büyük sorunu artık yaş ve ya cinsiyet ayrımı yapmadan her bireyin korkulu rüyası olan unutkanlığı beynimizi yöneterek yenebiliriz. Bunu yapabilmenin yolu da doğru besinleri seçmek ve vitaminleri gerektiği kadar almak. Peki bu besinler ve vitaminler neler ? Aslında kolay bulabileceğimiz fakat alışkanlık haline getirmemiz gereken besinler bunlar .İlk mucize besinimiz : Balık

Omega-3 beyinde sinir iletimini arttırma özelliğiyle yaşlanma sürecini azaltıyor ve unutkanlığa çare oluyor. Haftada en az bir kere balık tüketerek kendimizi unutkanlıktan kurtarabiliriz. Eğer ben balık yiyemem derseniz balık yağı hapları ve şurupları size yardımcı olacaktır. Fakat bizim önerimiz balığı tüketmenizdir.

Kırmızı Meyveler:

Polifenol içeriği yüksek kırmızı meyveler beyninizin daha hızlı çalışmasına ve böylece unutkanlığın önüne geçmenize yardımcı oluyor. Günde en az bir porsiyon kırmızı meyvelerden tüketmeniz beyin sağlığınıza iyi gelecektir.

E ve D Vitamini:

Bilindiği gibi en güzel D vitamini kaynağı güneş ışığıdır fakat dozajı ve yeterli süresinin iyi ayarlanması gerekir. D vitamini güneşten sağlayabilirsiniz. Güneşin zararlı ışıklarından kendinizi koruyarak faydalı olan ışığı vücudunuza alarak beyninizi çalıştırabilirsiniz. 

E vitamini ise bilindiği gibi en çok tahıllarda vardır. Tahıl yemekten kaçınmayın doğru bir şekilde tüketilen tahıl vücudunuzun en güzel dostu olacaktır.

Yoğurt:

Yoğurdun içerisindeki tirozin adlı madde beyninize çok iyi gelerek unutkanlığınıza çare olacaktır. İsterseniz ayran şeklinde de tüketerek beyninizin genç kalmasını sağlayabilirsiniz.

Ceviz Ve Tarçın:

Omega-3 ve  E vitamininden oldukça zengin olan ceviz beyninizin benzini gibidir. Özellikle kış aylarında bol bol tüketirseniz  hem unutkanlığa hemde gripten korunmanıza yardımcı olacaktır. Tarçını ise hayatınızdan eksik etmeyin kış aylarında çaylarınızın içinde çubuk tarçın mutlaka kullanın.

Ayrıca bu besinlerden hariç beyin egzersizlerinden de faydalanmanızda yarar var. Zihninizi temizlemeyi ve günde kendinizi dinlemeniz için ayrıacağınız artı zamanlar yaratın kendinize ve o zamanlarda en çok ney yapmaktan hoşlanıyorsanız onu yaparak zihninizi dinlendirin.


You Might Also Like

0 yorum