Anne

Suda Doğum Hakkında Her Şey

Nisan 25, 2014


Suda doğum, ilk defa Fransa’da 1900’lü yıllarda bir kaza sonucu olmuştur, yıllar sonra da doğum uzmanları tarafından hayata adapte edilmiştir. Suda doğum son zamanlarda iyice yaygınlaştı.
 Her sosyal gruptan insanın tercih edebileceği bu yöntemin maddi niteliğinin de sanıldığı gibi diğer yöntemlerden çok yüksek değil.

Suda doğumda bir normal doğum çeşididir.Sanıldığı gibi sezaryen tarzı bir doğum değildir. En çok merak edilen de bebek doğduğu anda boğulma ihtimali var mıdır? Aslında yoktur, Yeni doğanda ilk refleks olan solunum refleksi, doğum kanalından çıktıktan sonra başlar. Ama bebek, anne rahmindeki suyla aynı ısıdaki başka bir suya geçiş yaptığında o ilk solunum refleksi uyarılmamış olur ve nefes alma başlamaz.

Suda doğumun anneye faydası olarak Sıcaklığı ayarlanmış su musluk suyu olabilir. Gebenin beklemesi bebeğin çıkacağı vajen dokusunun esnekliğini artırır. Böylece dikişli doğum, yani o bölgelerin genişletilmesi için gerekli kesme işlemi yapılmaz. Bu da daha rahat bir doğum olmasını sağlar.

Suda doğum isteyen anneler öncelikle doktorlarıyla bu isteklerini paylaşıp kendilerine ve bebeklerine uygun olup olmadığını anladıktan sonra bu işlemi yapmalıdır. Anne ve bebek sağlığı her şeyden önemlidir.Sonuç olarak her gebe farklıdır, her gebenin gebelik süreci de farklıdır. Bu yüzden doğumun hangi yöntemle gerçekleşeceği anne adayının da fikri ve isteği göz önünde bulundurularak gebelik şartlarına uygun biçimde, gebeliği takip eden kadın doğum uzmanı tarafından belirlenmelidir.

You Might Also Like

0 yorum