Anne

Bebeğiniz Karnınızda Hangi Sesleri Duyar?

Nisan 15, 2014Anne karnındaki bebeğin hangi sesleri duyup duymadığı en çok merak edilen konulardan biridir. Anne karnındaki bebek en çok tiz sesleri duymaktadır. Kalın sesleri de duyabilir ancak onları tam olarak kavrayamaz. Aynı zamanda annenin rahim duvarı da sesler için bir kalkan görevi yapar. Bu kalkan bebeği gürültüden korumaktadır. Bebeğin de kulakları henüz çok iyi gelişmemiştir.

Anne sesi ince bir ses olduğu için bebek anne karnında annenin sesini çok daha iyi duyar. Anne karnındaki bebek 16. haftada duyar, 32. haftada ise duyduğu sesleri kavrar ve algılar. Bunları beynine kaydeder ve bu sese karşılık tepkiler verir. Bu durum aynen doğum sonrasında da geçerlidir.

Bebek ağlamaya başladığı zaman rahim içinde algıladığı müziği dinlettiğimizde bebeğin ağlamasının kesilmesine birçok anne şahit olmuştur. Ancak müziğin bebeğin zekasını geliştireceği konusunda net veri yoktur. Çoğu uzman bunun doğruluğuna inanmaz. Müzik bebeğin ruhsal gelişimine olumlu yönde katkı sağlamaktadır. Özellikle gündüz saatlerinde bebeğe müzik dinletmek uygundur. Rahim içindeki seslere uygun müzik dinletmek gerekir. Bu da daha çok klasik müziğe uygundur.

Annelerin hem kendilerinizi dinlendirmek için hemde çocuklarının kulağını geliştirip sakin olması için klasik müzik dinlemesi hep önerilir. Bir çok gürültü ve sesten uzak bir alanda sadece klasik müzikle geçireceğiniz dakikalar hem size hemde bebeğinize çok iyi gelecektir. 

Bu alışkanlık haline geldiğinde ise siz ve bebeğinizin arasında bir bağ daha oluşmuş olacak. Birlikte şimdiden geçireceğiniz kaliteli zamanlar kazanmış olacaksınız. Tabi ki bebeğim duysun diyerek aşırı ses açımından da kaçınmalısınız. Huzur veren bir tonda ve ses seviyesinde yapacağınız bu etkinlik size ve bebeğinize çok iyi gelecektir.

You Might Also Like

0 yorum