ara öğün

Diyette Ara Öğün Önerileri ve Önemi

Mart 26, 2014
Diyet yaparken en önemli unsurlardan biri de ara öğünlerdir. Çünkü ara öğünlerde alınan takviyeler ana öğününüzü rahat geçirmenize ve daha hafif yemenize yardımcı olur. Ara öğünlerde çok abartmadan ve diyet listesi dışına çıkmadan yenilecek şeyler tercih edilmedir.

İlk olarak ara öğünlerde en çok yenilenlerden biri elmadır. Elma mideyi rahatlatıp o anki açlık hissinizin bastırılmasına yardımcı olur.

Yoğurt da ara öğünlerin vazgeçilmezidir. Yoğurt yiyerek hem metabolizmanızı hızlandırır hem açlığınızı bastırır hemde bağırsaklarınızın çalışmasına yardımcı olursunuz. Özellikle prebiyotik  yoğurtlar diyet süreci boyunca size çok yardımcı olacaktır.

Diğer bir ara öğün vazgeçilmezi de kuru meyvelerdir. Özellikle kuru meyvelerdeki vitamin ve metabolizma çalıştırıcı özellikler diyette size baş yardımcılardan olacaktır. Kuru dut, kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden zengin olan dutun birçok hastalığa da iyi geldiği biliniyor. Kuru kayısı hem metabolizma açısından hemde bağırsakların çalışmasına yardımcı olmasından dolayı yine çok tercih edilen ara öğünlerdendir.Ayrıca mango ve çilek kurularıda çok faydalıdır. Ara da bir kaç ceviz ve badem yemek sizi hem tok tutar hemde zengin vitamini ile vücudunuza fayda sağlar.

Ara öğünler asla atlatılmamalıdır.Çünkü atlatılan her ara öğün ana öğüne daha aç girmenize neden olur. Bir çok insan diyet yaparken buna dikkat etmediği için diyetleri başarısız olur. Ara öğünler önemlidir. Bunu asla unutmayalım ve diyet listelerimizden eksik etmeyelim.

You Might Also Like

0 yorum