Erkek Çocukları

Kadınların Pembe Tutkusunun Sırrı Ne?

Şubat 20, 2014

Her yaşta bir pembe tutkumuz vardır peki bunun sebebi nedir hiç düşündünüz mü? Pembeye hayır diyen kadın sayısı çok azdır, her ne olursa olsun bize pembe renkli olanı daha cazip gelir. Pembeye olan ilgimizin sebebi daha anne karnındayken ailemizin baştan aşağı dizdiği pembe kıyafetler ve alınan her eşyanın pembe olmasından mı kaynaklanıyor?
Malum hayatta kız çocuklarına pembe erkek çocuklarına mavi renk alınır peki neden ? Yeşil ve sarı değil ya da mor ve turuncu nereden geliyor bu mavi ve pembe kavramı?

İngiliz uzmanlar kadınların neden pembe, rengi tercih ettiklerini araştırdı.

İngiliz Newcastle Üniversitesi uzmanları kadınların pembe, erkeklerin mavi rengi tercih etmesinin öğrenilen bir davranış mı yoksa genetik mi olduğunu araştırdı. Toplam 200 kadın ve erkeğe mavi-pembe tonlarından oluşan renk şemaları gösterildi. Her biri 250 farklı şemayı değerlendiren deneklerde kadınların daima pembeye yakın renkleri, erkeklerin ise mavi renkleri seçtiği görüldü. Araştırmacılar kadınların pembeyi, erkeklerin maviyi sevmesiyle ilgili şu açıklamaları yaptı:

Pembe: Olgun meyve..

İlk çağlarda kadınlar toplayıcılık yapıyordu. Meyvelerin olgunlaşıp olugunlaşmadığını anlamak için de kızarıklıklarına bakıyorlardı ve pembeleşmiş olanları topluyorlardı. Ayrıca çoğalmak için eş seçerken de yanaklarının pembe olmasına dikkat ediyorlardı. Çünkü bu, erkeğin sağlıklı olduğu anlamına geliyordu. İşte bu içgüdüsel tercihler pembe rengi çok sevmelerine neden oluyor.

Mavi: Avlanma havası

İlk çağlarda erkekler avcılık görevini üstlenmişti. Açık ve berrak mavi bir gökyüzü, avcılar için havanın avlanmaya müsait olduğu anlamına geliyordu. Bu durumda bereketli bir gün geçirecekleri inancı maviyi sevmelerini sağladı.

araştırma sonuçları böyle peki sizde her zaman pembe diyenlerden misiniz? Araştırma Hürriyet Sitesi Arşivinden Alıntıdır.

You Might Also Like

0 yorum