Aşk Filmi

En İyi 5 Aşk Filmi

Ekim 23, 2013


Not Defteri
Aşkın sıcaklığını, acısını, güzelliğini, zorluğunu, mutluluğunu anlatan bir film The Notebook. Filmin konusu aslında zengin kız fakir oğlan üzerine kurulu olsa da; kurgu, senaryo, oyuncular bu filmi özel kılıyor. Başrollerinde Rachel McAdams ve Ryan Gosling’in bulunduğu film; sararmış bir not defterinden anlatılan ve yıllar önceden kopup gelen bir aşk hikayesini işliyor. 40'lı yıllarda, Kuzey Karolayna’daki sahil kasabası Seabrook'a genç bir kız gelir. Ailesiyle geçireceği sakin bir yazı hayal eden Allie bir karnavalda tanıştığı Noah’la yakınlaşır. Noah kızı gördüğü anda hayatını birleştirmesi gereken insan olduğunu anlar. Genç kız zengin bir ailedenin kızıdır. Delikanlıysa değirmende çalışan bir işçidir. Hiçbir şey düşünmeden rüya gibi bir yaz geçirirler. II. Dünya Savaşı’nın kızıştığı bir dönemde yaşanan koşullar aşıkları ayırır. Sevdiği kızı aklından hiç çıkarmamış olan Noah savaştan döndüğündeyse kötü bir sürpriz onu bekler. Allie gönüllü olarak çalıştığı bir askeri hastanede tanıştığı Lon ile evlenmek üzeredir.Aşk Engel Tanımaz
Anna Scott, dünyanın en tanınmış film yıldızıdır. Bütün magazin dergilerine kapak olmuş ve her adımı takip edilen, haber yapılan bir yıldız... William Thacker ise bir kitabevi sahibidir. Durgun bir işe sahip sıradan biri… Boşandığından beri, aşk hayatı olmayan bir adam… Onları birleştiren nokta ise ikisinin de hayatında da bir şeyin eksik olması. İlk karşılaşmalarında bile ikisinin de aklından geçen son şey aşk… Julia Roberts ve Hugh Grant’ın başrollerini paylaştığı film, aslında sakin ve yalın bir aşk hikayesini anlatıyor.
Titanik
Sinema tarihinin en görkemli aşk filmlerinden biri Titanic. Müziği, senaryosu, oyuncuları, görüntüleri… Hepsi hafızımıza kazınmış gibi. 200 milyon dolarlık bütçesi, 2 milyar dolarlık gişesiyle yayınlandığı tarihten itibaren 12 sene boyunca tüm zamanların en çok izlenen filmi olma özelliğini kimseye kaptırmadı. Avatar filminin de yönetmeni James Cameron’un imzasını taşıyan film 11 dalda Oscar’la ödüllendirilmiş bir yapıt. Biri aristokrat diğeri proleter iki gencin aşkını anlatıyor Titanic. Başrollerinde Leonardo Di Caprio ve Kate Winslet paylaşıyor. Batmaz, sarsılmaz denilen lüks yolcu gemisi Titanic’in ilk ve son yolculuğuyla başlayan kısa soluklu ama ölümsüz bir aşk hikayesi... Sevgililer Günü'nde içinizi ısıtacak!

Aşk Tesadüfleri Sever
Mehmet Günsür ve Belçim Bilgin Erdoğan’ın rol aldığı Aşk Tesadüfleri Sever, çocukluk ve ilk gençlik yılları boyunca yolları Ankara’da kesişen ve sonra İstanbul’da tanışan Özgür ve Deniz’in hikayesini anlatıyor. Film bir yandan onların engellerle dolu aşkını anlatırken bir yandan da geri dönüşlerle onların bugününü yaratan günlere uzanıyor. Film Türkiye’nin 70’li, 80’li ve 90’lı yıllarını ziyaret ederek, o yılların artık unutulmaya yüz tutmuş popüler kültür öğelerinden, müziklerinden, yaşam biçimlerinden ve alışkanlıklarından besleniyor. Filmin bir diğer özelliği de pek çok gerçek hikayeden derlenmiş olması. Bu nostalji dolu, duygusal film yıllarca aklınızda kalacak. Ve son bir not; bu filmi izlemeye karar verirseniz sehpanın üzerine bir kutu mendil koymayı ihmal etmeyin.

Sil Baştan
Jim Carrey ve Kate Winslet’in başrollerini paylaştığı Eternal Sunshine of Spotless Mind da bol ödüllü bir film. Clementine’in Joel Barish ile yaşadığı iki yıllık ilişkiye dair tüm anıları katıldığı bir teknolojik deney sonucu silinir. Bunu öğrenen Joel çok üzülür ve aynı prosedürü kendi üzerinde uygulatmaya karar verir. Bütün anılarını sildirmek için derin uykuya yattığında, gözlerinin önünden Clementine ile yaşadığı günler geçer. Joel aslında Clementine’i unutmak istemediğini anlar ve olaylar başlar. Film hafızaları silinirken, yaşanılan ilişkiyi gözler önüne serer. Joel bir kez daha oldukça iyi başlayan ve sonradan tadı kaçan ilişkiyi izler. Fakat zaman geçtikçe ve sıra yaşanılan güzel şeylere gelince, üzerindeki müdahaleyi durdurmak ister. Pişman olmuştur! Film anılarımızın kötü bile olsa hayatımızın bir parçası olduğunu ve onlardan vazgeçemeyeceğimizi çok güzel bir dille anlatıyor. Pek çok kişi için film ‘tekrar tekrar izlenilesi gereken filmler listesi’nde bulunuyor.

You Might Also Like

0 yorum